Vždy, když se v nějaké zemi zdržuji déle než 10 dní, zařídím si v místě mobilní internet. Výhody jsou nezměrné. I v případě, že cestujete sami, můžete být v kontaktu s rodinou a kamarády, telefonovat si s nimi zadarmo a dokonce jim ukazovat, kde právě jste třeba přes Skype. „Hele mami, tohle je řeka Mekong.“ S nabidou baterkou se nikdy neztratíte, najdete nejlepší ubytování i jídlo. Když si kromě jídla pro sebe vezmete i potravu pro mobil – nabitou powerbanku, tak se vám váš plochý miláček s místní SIM kartou odvděčí a vy ho budete moci používat jako doma. Toto jsou aplikace, které v zahraničí nejvíce využívám.
Informace o chytrém cestování naleznete v knize: - Ušetřete až 70% na ceně letenky - Vhodná pro zkušené i nezkušené cestovatele - Jak se ubytovat a dopravovat zadarmo - Psáno jednoduše a čtivě |
1. Yelp
Yelp – Výborná aplikace na hledání dobrých restaurací především v USA a anglosaských zemích. Pomocí Yelpu lehce najdete místní speciality za dostupné ceny i s recenzemi posledních návštěvníků.
2. Foursquare
Foursquare – Díky Foursquaru najdete ještě více cool místa, než s Yelpem. Funguje podobně a nejlepší podniky jsou v něm s opravdu dobrým poměrem cena x výkon. Na Foursquare bývají občas i různé akční nabídky.
3. SeatGuru
SeatGuru – Tato aplikace pro létání vám při rezervaci letenky pomůže najít nejlepší místo. Ne všechna sedadla v letadle jsou si rovna a tak můžete za stejnou cenu sedět na mnohem lepším místě. Těm, co SeatGuru neznají se občas stane, že sedí třeba u záchodků.
4. XE Currency
XE currency – Tato appka je na přepočet měn a funguje promptně. Můžete použít i vyhledávání Googlu a zadat do něj například „10 usd to czk“ (kolik je 10 dolarů Korun) nebo „555 czk to euro“ (kolik Euro je 555 Kč). Potřebujete však internet.
5. Whatsapp
WhatsApp – V zahraničí, ale i u nás oblíbená aplikace na posílání zpráv stejně jako SMS. Když máte internet v mobilu, tak je to jako posílat SMS zadarmo. Účet se váže na vaše telefonní číslo. Věděli jste, že stejně jako Instagram patří Facebooku? 🙂
6. Google Maps
Google Maps – Nyní objevuji Ameriku, já vím, ale Google mapy jsou nepostradatelnou aplikací, abyste se nikde neztratili. Google mapy dokonce fungují i v offline režimu – když se vám internetu nedostává. Stačí si, když jste připojení k internetu najet na město, které si chcete uložit a do vyhledávání zadáte „ok maps“. Aplikace se vás pak zeptá, jestli chcete oblast uložit a vy ji pak budete moci s GPS používat i offline. Nevýhodou je, že nebudete moci vyhledávat.
7. Google Translate
Google Translate – Ano, já vím, umíte skvěle jazyky, ale stejně, tato aplikace také od Googlu vám přeloží nápisy, mluvené slove či za vás odříká něco, co chcete v cicí mluvě říci.
8. Hostelworld
Hostelworld – jsem velkým propagátorem hostelů, kde se můžete potkat s dalšími spolucestovateli proto je pro mě největší vyhledávač hostelového ubytování must have aplikací. Představte si, že s internetem v mobilu jedete ve člunu podél pobřeží krásného tropického ostrovat a přitom už si rezervujete ubytování v dalším městě.
9. Booking.com
Booking.com – To samé co HostelWorld akorát pro hotely. Na Booking.com se dá spolehnout. Hlavně v Asii skvěle funguje ještě aplikace od Agoda.com.
10. Skype
Skype – Majité iPhonů si mohou mezi sebou volat přes FaceTime a všichni dohromady si mohou Skypovat. S 3G internetem není problém svým blízkým ale i spolucestovatelům zavolat a ukázat, kde právě trávíte čas. Skype vás mnohdy dokáže vytáhnout i z pořádné šlamastiky.
11. HotelsCombined
HotelsCombined – Pořádná vychytávka je agregátor ubytování, který spojuje vyhledávání ubytování hned od několika poskytovatelů. V HotelsCombined najdete hotely, hostely a další druhy ubytování z Agody, Booking.com a dalších pod jednou střechou.
13. CouchSurfing
CouchSurfing.com – Aplikaci této samaritánské sítě je nutné také zmínit. Více o této sociální službě naleznete v článku Couchsurfing.
12. Uber
Uber – Hot novinkou je taxislužba od Uberu. Odvoz vás vyjde levněji a v propracované alikaci si můžete zvolit místo, kde vás taxi nabere. Funguje hlavně na západ od nás a vy se tak díky ní můžete při každé cestě cítit, jako byste unikali před nebezpečným gangem se svým osobním šoférem.
Jak si v dané zemi nejlépe sehnat mobilní data vám napíši v nějakém dalším článku. Mám?
Až budete objevovat cizí zemi, nezapomeňte se také občas dívat kolem sebe, ať nejste za nerda, co kouká pořád do mobilu. Pokud si internet v mobilu pořizovat nebudete, tak si stáhněte alespoň nějaký kvalitní offline slovník. Bude se hodit. Já však internet v mobilu silně doporučuji. Ušetří vám nervy a peníze při neustálém hledání WiFi.
Tip: Pokud chcete tady v Česku ušetřit na mobilním tarifu, vyzkoušejte vložit Vaše kontaktní údaje na Srovnání tarifů a nechte si najít levnější a lepší tarif.
Více naleznete v Cestikonu: - Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma - Čtivá kniha s triky a příběhy - Získejte motivaci a cestujte třeba i sami - Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele |
Chybí tam určitě Airbnb appka, ve které dobře funguje systém zpráv s hostitelem, zprávy mu chodí do appky i na mobil jako sms.
Dále v iphonu mám a doporučuju:
WeatherPro (imho nejlepší appka na předpověď počasí, je ale za $$$)
Hotel Tonight (nebo Hotel Quickly pro Asii) – občas mají opravdu dobré last minute slevy (které jinde nejsou k dispozici) a rezervace je daleko rychlejší než se probírat tunou nabídek na Booking.com …
Můj vlak – pro cestování vlakem nejen po ČR, mimojiné nabízí offline vyhledávání v jízdních řádech ČR, SR, Polska, Německa, Rakouska, Velké Británie, Beneluxu, atd. A samozřejmě mají dobře vyřešený online nákup jízdenek po ČR.
Chybí jednoznačně appka Maps.me.
Parádní pro offline pohyb po daném městě. Mapu si stáhnete na Wifině. Uložíte si pozici hotelu a případných památek. Opravdu velmi užitečně