Jistě jste již slyšeli o sociální síti Couchsurfing.com, kde lidé hledají ubytování a jiní uživatelé této skvělé sociální sitě jim jej zadarmo nabízejí. Pokud ne, okamžitě navštivte Couchsurfing.org a zaregistrujte se. Nemusíte u sebe nikoho ubytovávat, abyste mohli přespávat u cizích lidí úplně zadarmo. Vše ale popořádku.
Informace o chytrém cestování naleznete v knize: - Ušetřete až 70% na ceně letenky - Vhodná pro zkušené i nezkušené cestovatele - Jak se ubytovat a dopravovat zadarmo - Psáno jednoduše a čtivě |
Co je Couchsurfing
Ve zkratce – sociální síť, kde lidé nabízejí ubytování u nich doma zadarmo nebo hledají ubytování u Coachsurferů při svém cestování. Pokud u sebe doma nemáte místo, abyste u vás mohli nějakého cizince nechat přespat, ale přesto chcete využívat služby Couchsurfingu a být ubytováni kdekoliv na světě zadarmo, tak to vůbec nevadí. Nikdo vás k hoštění nenutí.
Nebudu zde vysvětlovat, jak se zaregistrovat a jak se služba používá. Je to jednoduché. Buď si do systému zadáte cestu a lidé se vám pak sami ozývají (což nedoporučuji) nebo lepší varianta, že si sami vybíráte potenciální Couchsurfery od těch s nějlepšími referencemi, u kterých byste rádi složili hlavu. Couchsurfing však může znamenat jisté bezpečnostní riziko. Spíte přece jenom u někoho cizího doma, a proto je podle mě nutné dodržovat pár bezpečnostních zásad. Potom nebudete mít žádný problém a i jako samotná žena cestovatelka můžete v klidu spát.
Tipy a triky na Couchsurfing
1) Vytvořte si bohatý profil
Nevadí, že jste nikoho u sebe neubytovali nebo nemáte žádné zkušenosti a zkoušíte přespat přes Couchsurfing poprvé. Vytvořte si na stránkách Couchsurfingu bohatý profil se jménem, fotkami, zálibami a koníčky či tím, co jste všechno procestovali. Buďte upřímní, klidně napište, že jste Couchsurfing nikdy nepoužili. Prostě nešetřete informacemi, abyste u ostatních uživatelů vzbuzovali co největší důvěru. Zjistěte si, kdo z vašich známých Couchsurfing používá a přidejte si jej na CS do přátel. Tím ještě zvýšíte důveryhodnost. Budete si pak moci vybírat z více možností ubytování.
2) Zjistěte si o svém hostiteli co nejvíce
Neříkám, abyste na něj poslali soukromé očko a ten vám o člověkovi, který vám nezjištně nabídl možnost ubytování, zjistil nějakou špínu. Před tím, než se však rozhodnete u někoho přespat, byste o něm měli vědět něco více. Prostudovat jeho profil a fotky na Couchsurfing.org, ale i mimo ní. Zkuste si jej vyhledat na Facebooku a doporučuji si s hostitelem před návštěvou zavolat na Skype. Z rozhovoru toho hodně poznáte. A pamatujte si, že ideální je, když si vybíráte z Couchsurferů seřazených od těch s nejlepšími referencemi a nikoliv když vytvoříte otevřenou žádost.
3) Řiďte se intuicí
Pokud vám něco nebude sedět, vyberte si raději jiného hostitele. Máte mnoho možností. Na Couchsurfingu je pár lidí, kteří hledají něco více, než jen kamaráda. Nikdo si k vám nic nedovolí, ale najde se pár jedinců, kteří si Couchsurfing pletou s Couchfuckingem. Pokud jste mladá žena, co cestuje sama a nyní jsem vás vylekal, tak se prosím nenechte zvyklat a rozhodně Couchsurfing vyzkoušejte, v 99,9% je to skvělá příjemná zkušenost a to 0,1% se vám vyhne když poslechnete intuici a zjistíte si další informace o hostiteli na internetu a nejlépe si s ním dopředu zaskypujete. Pokud jste žena a přesto máte strach, můžete bydlet u jiné ženy. Vždy si o hostiteli zjistěte maximum a pak se zbavte strachu, odvažte se a uživejte si to.
4) Přivezte sebou malý dárek a buďte příjemní
To je asi jasné. Já dárek při své jedné Couchsurfingové zkušenosti nepřivezl a nic se nedělo, myslím, že se to ale hodí. Může to být třeba magnetka s Českou republikou či cokoliv malého. Nevozte žádné velké dary, které by vás zpomalily 🙂 Když jsem mluvil s Miinou – cestovatelkou z Dánska, tak mi říkala, že se Couchsurfingu bojí, protože by byla někomu zavázaná a musela ho bavit. Myslím, že je to hloupost. Vše je o domluvě. Když Couchsurferovi dopředu řeknete, že nebudete mít čas s ním něco podnikat nebo naopak chcete, aby vás provedl po městě, tak se podle svých možností přizpůsobí.
Tip: Couchsurfing nemusíte používat pouze na ubytování, ale i na nalezení domorodce, který vás provede po městě a pomůže vám do začátku. DOPORUČUJI
5) „Host a ryba třetí den smrdí“
Nezůstávejte u neznámého hostitele déle jak 3 dny. Jistě znáte toto pořekadlo a myslím, že je to pravda. Osobně bych nebydlel u stejného člověka déle jak tři dny. Pouze v případě, že jste si skvěle padli do noty nebo se už znáte déle. Raději prostřídejte více hostitelů nebo zkuste hostely (Jak cestovat sám a nebýt sám)
6) Buďte pořádní a slušní
To je myslím všem jasné a určitě uděláte hostiteli radost, když po sobě umyjete nádobí a ustelete svoji postel. Když jsem já s mými dvěma kamarády přespával u Couchsurfera v Malaze, tak nás večer prolíval ouzem. Ráno nám udělal snídani a se slovi: „Až půjdete pryč, tak za sebou zabouchněte,“ odešel do práce. Mohli jsme mu cokoliv ukrást a on nám stejně věřil a rozloučil se s námi. Pak už jsme opouštěli Španělsko a nikdy jsme se s ním již neviděli. V té chvíli jsem pochopil koncept Couchsurfingu. Je to samartitánství na nejvyšší úrovni, které vám otevře srdce. Rozhodně ho vyzkoušejte!
BONUS
Pokud cestujete sami, tak pro ještě větší pocit bezpečí můžete pravidelně hlásit svoji polohu svým blízkým pomocí služby Offexploring.com
O couchsurfingu píšu něco víc v mé knize: Cestikon, kde zmiňuji „zajímavé“ zkušenosti mých dvou kamarádek s Couchsurfingem.
(překlepy: cauchsurfing, couchesurfing, kaučserfing, couesurfing)
Více naleznete v Cestikonu: - Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma - Čtivá kniha s triky a příběhy - Získejte motivaci a cestujte třeba i sami - Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele |
A ohledně toho ověření na Couchsurfingu..? Asi je to opravdu lepší, že…
Myslíš jako jestli se ubytovat u někoho neověřeného? Spíš bych se díval na reference a dal s ním Skype.
Nene, omlouvám se, špatně jsem to zformulovala. Včera jsem se tam registrovala, plánuju teď v létě něco projet. Zatím neplánuju nikoho ubytovávat u sebe, jen si sháním nocleh já. A nevím, jestli budu mít bez toho ověření (navíc jako nováček na couchsurfingu) šanci na to, aby mě někdo ubytoval.
A mimochodem, současné deštivé dny ve Skotsku trávím s Tvojí knihou. Paráda! Klobouk dolů 🙂
Ahoj, rozhodně budeš mít šanci, ale jak píšu v článku, doporučuji psát jednotlivým lidem. Zabere to více času, ale je to lepší než udělat věřejnou cestu a čekat, kdo se ti ozve.
Jsem rád, že čteš Cestikon 🙂
Couchsurfing je skvělá idea a byla to dobrá služba, ale v poslední době funguje pro nové uživatele spíš v teoretické rovině, v žádaných a drahých destinacích (města jako NYC, Londýn, Paříž, …) je prakticky nereálné sehnat hostitele (snažší to mohou mít pohledná děvčata, to ale zase přináší jiná rizika …).
Ráda bych se dozvěděla, jestli je možné využít (i nabídnout) samostatný byt či dům. Tedy byt, kde byste nebyli pohromadě s majiteli?
Děkuju a přeju všechno dobrý!
D.P
Dobrý den, o tom jsem tedy neslyšel, ale kamarád na dálku pronajímá dům přes Airbnb. Kamery, wifi zámky apod., takže to jde, ale idea Couchsurfingu je taková, že se potkáváte s lidmi, není to jenom ubytování zadarmo.
na to slouží airbnb, ale to už je z nějaký poplatek potom
Ahoj, před rokem jsem si založila úřet na Couchsurfingu, kde jsem zapatila peníze za ověření. Při cestování po Malajsii jsem to i docela často využívala. Letos to už ale využívat nejsíš nebudu. A najednou vidím na výpisu z účtu, že 31.12.2017 si sami strhli z mýho účtu 480,- Kč?!!? Nevíte prosím, jak se ze stránky úplně odhlásit, aby se to letos na konci roku třeba neopakovalo? Děkuju!