„Where are you from? Welcome!“
V únoru jsem se s kamarádem vydal na cestu na vlastní pěst podél Nilu. Za 16 dnů jsme chtěli vidět co nejvíce chrámů, pyramid ze starověkého Egypta a načerpat opravdovou místní atmosféru. Bylo v plánu ubytování v hostelech zarezervovaných na www.hostelworld.com, levných hotelích a přesuny místní veřejnou dopravou.
Vízum do Egypta
Do Hurghady léta relativně levný spoj z Brna a Ostravy s Travel Service. Naplánovali jsme si, že přiletíme tam a následně pojedeme podél Nilu až do Káhiry a od tam letadlem zpět do Evropy. Po příletu do Egypta je nutné zakoupit vízum. Kolik však stojí? $25 nebo 25 €. Vezměte si proto dolary, jestli chcete ušetřit. Obejděte více stánků na letišti, kde víza prodávají a chtějte nejnižší cenu. Hurghada na nás čekala, ovšem my jsme neměli o letovisko zájem, chtěli jsme k Nilu a na jih do těch nejkrásnějších chrámů na světě.
Počasí a teplota v Egyptě
Je jasné, že teplota na Hurghadě a v Sharm El Sheikh je vyšší, než v Káhiře. Turistická sezóna začíná v půli října a končí v květnu. Ostatní měsíce je na návštěvu památek opravdu horko.
Časový posun
V Egyptě je o hodinu více, jak v Česku. (+1 hodina)
Měna v Egyptě
V Hurghadě jsme nejdříve potřebovali místní peníze – Egyptské libry (EGP). 1 Egyptská libra je asi 1,50 Kč. Doporučuji na letišti vyměnit malý obnos kvůli nepříznivému kurzu a následně vybírat z bankomatů pomocí Revolut karty, která se vyhýbá poplatkům za výběr z bankomatu (zadávejte, že nechcete kurz přepočítat bankou, ale že chcete vybírat v místní měně). Případně si můžete dovézt dolary či Eura a ty potom vyměnit v nějaké směnárně s dobrým kurzem v centru města. My jsme v Hurghadě na žádnou solidní směnárnu nenarazili.
Z Hurghady jsme místním autobusem zamířili přímo do Luxoru. Ve starověkém Egyptě byl Luxor hlavní město s názvem Théby. Najdou se zde podle mě největší perly Egypta a místo, kde bylo nalezeno nejvíce pokladů antiky. Prominentními památkami je Luxor Temple, Karnak, Údolí králů a palác Hatšepsut. Ale osobně velmi doporučuji Valley of Nobles, Údolí královen a fotku u dvou masivních soch Colossi of Memnon. V Luxoru jsme byli v hostelu Bob Marley, kde jsme si i koupili tour. Pokud toho ale jste schopní, doporučuji si památky navštívit sám taxíkem. Nebo se s někým domluvíte, kdo vás bude od rána do večera vozit. Měl by to zvládnout za 500 EGP.
Tip: SIM kartu s mobilním internetem, která je podle mě perfektní investice, se dá sehnat okolo 200 EGP za 8 GB na 30 dní v originálních obchodech Vodafone, Orange či Etisalat. Nenechte se vlákat do malých prodejen s mobily. SIM koupíte nejlépe v originální prodejně v centru města.
Po Luxoru následovala Esna a Kom Umbu s nádhernými chrámy Khnum či Kom Ombo. Přesouvali jsme se místními minibusy nebo vlakem. Spali jsme v hotelech okolo 300 – 400 EGP za noc.
Prominentní město je však Aswan, kde se těžila žula a odtud rozvážela po Nilu do celého Egypta. Co podle mě za návštěvu nestojí, je dolní přehrada. Ta totiž skrývá temné tajemství, o kterém vám řeknu později. Zajímalo by Vás však, kolik co v Egyptě stojí?
Ceny v Egyptě
Ceny jídla i služeb jsou v Egyptě pro Čecha o dost nižší, než na co je zvyklý u nás. Je nutné smlouvání.
Jízdenka metrem v Káhiře | 3 EGP / 5 Kč |
Jízdenka minibusem z Aswanu do Abu Simbel (270 km) | 60 EGP / 100 Kč |
Velká porce tradičního egyptského jídla Koshari | 20 EGP / 30 Kč |
Dvou litrová balená voda Dasani | 5 EGP / 8 Kč |
SIM s 8GB internetem na 30 dní od Vodafone | 150 EGP / 225 Kč |
Půl litru CocaColy | 5 EGP / 8 Kč |
1 jízda sdílenou dodávkou po městě | 2,5 EGP / 4 Kč |
1 noc pro dva ve velmi pěkném hotelu | 500 EGP / 750 Kč |
1 noc pro dva v nepěkném hotelu | 350 EGP / 525 Kč |
Co ovšem podle mě provětrá Vaši peněženku, budou vstupy do chrámů a k pyramidám. Zatímco místní zaplatí za vstup např. do komplexu Saqqarah u Káhiry 10 EGP, po turistech se žádá 180 EGP. Možností, jak zde ušetřit, je nárokovat si studentskou slevu 50 %. Většinou je nutný ISIC, ale někdy postačí i česká občanka a úsměv. Pokud jako „nestudent“ budete chtít vidět všechny velké chrámy v Egyptě, tak za vstupy zaplatíte tisíce korun. Ale i tak se to vyplatí.
Z mých dvou cest do Maroka jsem se domníval, že jsem maximálně odolný proti podvodům a schopný neúprosně smlouvat. Toto moje přesvědčení však bylo v Egyptě otestováno a pokořeno každý den. Za 2500 let turismu v Egyptě místní prostě ví, jak z Vás dostat peníze. Nemusíte se však bát, že by Vás nějaký kapsář okradl nebo Vám špatně vrátili. Kriminalita je v Egyptě nízká. Egypťané Vás přesvědčí, že jim peníze odevzdáte vlastní vůlí. Nikdy jsem nezažil tolik různých triků, jak z Vás vylákat peníze, které jsou však maximálně efektivní. Nikdy se však nejedná o podvod. Egypťané jsou v tom mistry.
Zaplatíte v obchodě větší bankovkou, obchodník udělá pár pohybů, napíše něco nesouvisejícího na papírek, zeptá se Vás odkud jste, zapovídá se s vámi a vy zapomenete, že vám má vrátit ještě 45 EGP.
Při nákupu jízdenky místní dodávkou vymyslí důvody, proč byste měli zaplatit namísto 60 EGP 1000 EGP. Že bude mít problémy s policií (to je pravda v některých regionech na sever od Luxoru), že se jedná o poslední místa, že je dopravní prostředek jen pro egyptské občany.
Asi největší dojem na mě zanechal podvůdek, který je v metru na stanici Giza. Po příjezdu metrem Vás kolemjdoucí přesvědčí, abyste nebyli hloupí turisté a užili si pyramidy tak, jak to dělají Egypťané. Tedy na hřbetu koně či velblouda. „Protože jinak, než na zvířeti se po Gize pohybovat nesmí.“ „Protože jednorázovou platbou ušetříte, protože v Gize je spousta checkpointů, kde je nutné platit další vstupy.“ Všechno jsou to nesmysly. Zlaté pravidlo zní: U člověka, který Vás sám oslovil v oblasti, kde se pohybují turisté, buďte opatrní.
Tím. nechci psát, že Egypťané jsou šarlatáni, pouze to 0,1%, se kterým se však budete deno denně potkávat jako turista se budou snažit vydělat peníze. 99,9 % jsou skvělí, laskaví, přátelští a maximálně pohostinní lidé.
Where are you from? Welcome!
Zapovězené chrámy
Když byla v roce 1902 vybudována dolní Aswanská přehrada, ale především v šedesátých letech ta horní pro to, aby byly nasyceny potřeby moderního Egypta, tak byla pod vodou pohřbena spousta antických pokladů. UNESCO tehdy provedlo mnoho záchranných archeologických prací a dokonce bezprecedentním způsobem přemístilo Chrám v Abu Simbel a Temple of ISIS z ostrova Philae. Oba tyto skvosty stále stojí v Egyptě. Na záchraně se podílelo mnoho zemí a některé si však za odměnu z Egypta ladacos odvezly. Pokud se nepletu, tak by někde v Itálii měl dokonce stát egyptský chrám či kaple. (Pokud někdo budete v Abu Simbel, kde je proces záchrany UNESCO popsán, vyfoťte mi prosím text, který o přesunu píše – vaclav@cestikon.cz).
Po Abu Simbel před námi již nebylo nic jiného než hranice ze Súdánem, kterou jsme bohužel z časových důvodů nemohli překročit. Za ní se totiž nachází další turisty neobjevený skvost – Nubijské pyramidy. Vrátili jsme se tedy do Luxoru a pokračovali dále na sever. To jsme však netušili, že na vlastní pěst od Luxoru nahoru cestuje málokdo, a tak jsme ve městě Sohaq vyfasovali policejní eskortu.
Policejní pickup se třemi policisty s puškami nás všude následoval, což byla pro nás spíše přítěž, ale přinášelo to i svá pozitiva. Například smlouvání za ubytování se velmi zrychlilo. Policie nás doprovodila i do místního muzea a na nakonec na vlak.
Po Sohaqu jsme již neměli dost času, a tak jsme se vlakem přesunuli do Káhiry. Po návštěvě krásných chrámů a večerních hrách domina s místními, jsme byli s Horním Egyptem (jihem Egypta), hotovi. Bylo to nezapomenutelné. Čekala nás Káhira a pyramidy v Gize.
Káhira je obrovské město, které má naštěstí metro, jenž nabízí pohodlnou dopravu i do Gizy. Nenaleťte však nikomu a nekupujte si zážitek v Gize, „jak to dělají Egypťané“. Zvíře pro pohyb po komplexu s pyramidami nepotřebujete. Pouze vejděte hlavním vchodem a kupte si vstupenku za 200 EGP.
Velmi doporučuji muzeum s lodí, která byla rozložená nalezena u Cheopsovy pyramidy a kterou Egypťané postavili. Je tedy zbrusu nová avšak stará tisíce let. Měla sloužit faraonovi Kufu (Cheops) v posmrtném životě. Pro mě osobně stojí za to i vnitřek pyramidy tohoto faraona. Vstup stojí 400 EGP, avšak zkuste, jako my, smlouvat. Zaplatili jsme hlídačům přímo u vchodu do pyramidy 350 EGP za dva. Ale nikomu to neříkejte 😉
Poblíž Káhiry naleznete více pyramid. Nejstarší pyramidu na světě Džoserovu, která je u města Saqqara. Z tohot komplexu jsem úplně nadšený nebyl. Asi proto, že jsme dorazili pozdě a moc jsme toho nestihli. Avšak Red pyramid a Bent pyramid ještě kousek na jih od Saqqary stojí rozhodně za to i se vstupem do vnitřku pyramid.
Dovolená v Egyptě nemusí být jen vylehávání v resortu na Hurghadě. Může to být i pořádné dobrodružství a mně v hlavě uvízly dvě věci. Nádherné chrámy a poklady, které nemají s ničím na světě kvalitativně a kvantitativně srovnání a neuvěřitelně přátelští lidé. A vlastně ještě jedna věc. Ta nezdolná schopnost některých Egypťanů z vás vytáhnout peníze tak, abyste za to byli ještě rádi. Mají můj obdiv.
… a ještě něco. Skoro každý se nás neustále ptal odkud jsme a pak řekl Vítejte. „Where are you from? Welcome!“ jsme slýchali pořád.
Více naleznete v Cestikonu: - Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma - Čtivá kniha s triky a příběhy - Získejte motivaci a cestujte třeba i sami - Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele |
Zajímavé čtení. Mě také láká Egypt „na vlastní pěst“ a už jsem si téměř myslela, že to není možné. Děkuji za inspiraci! Renata