Vakcína proti Malárii je na světě!

Pokud jste to nezaznamenali, tak vědci v Anglii právě testují novou vakcínu proti Malárii – Mosquirix. Ještě ale nejásejte, vakcína pro cestovatele tu ještě nějaký rok nebude.

Kartička pro nakaženého Malárií

Mosquirix

Evropská zdravotnická agentura dala zelenou injekci Mosquirixu od britské laboratoře GlaxoSmithKline. Celý projekt je už od roku 2001 financován z nadace Billa a Melindy Gatesové.

Stávající verze po 4 dávkách ochrání třetinu očkovaných.

Vakcína je primárně určená pro Afriku a nikoliv cestovatele do rizikových oblastí a momentálně se testuje. Nejedná se však o úspěch přes noc. Vědci na ní pracují již mnoho let. Jediným háčkem je to, že vakcína není tak účinná, jak by si vědci přáli a po 4 dávkách ochrání maximálně třetinu očkovaných dětí. Právě pro ně je Mosquirix určený.

I přes to je to však obrovský úspěch a WHO se momentálně rozhoduje, jestli tuto vakcínu proti parazitovi v Africe nasadí. Pokud by se tak stalo, je velmi pravděpodobné, že některá aktualizovaná verze vakcíny by byla časem k dispozici i pro cestovatele.

Mám malárii

To na Redditu hlásal jeden uživatel, který momentálně testuje vakcínu Mosquirix. Nechal se naočkovat vakcínou a potom se dobrovolně nechal kousnout infikovanými komáry přes kelímek se síťkou.

Komáři infikovaní Malárií

Komáři infikovaní Malárií

Udělali byste to taky? 🙂

Infikovaní komáři jsou v takovém trezoru. Všichni se bojí, aby neunikli. Všiměte si spreje proti komárům nahoře.

Trezor s komáry infikovanými Malárií se sprejem nahoře.

Trezor s komáry infikovanými Malárií se sprejem nahoře.

Očkování při cestování

Když jsem se chystal na dvouměsíční cestu do Jihovýchodní Asie, tak jsem logicky navštívil očkovací centrum. Měl jsem letenku do Bangkoku, ale nevěděl jsem, kde nakonec skončím.

Můj plán byla původně Indonésie, ale nakonec jsem skončil v Kambodži a Vietnamu. Proto jsem měl zájem o vakcíny do té oblasti. To v očkovacím centru samozřejmě rádi slyšeli, protože to znamená více možností nákazy. Dostal jsem tedy Twinrix® (žloutenka A+B), Verorab (Vzteklina), Nimenrix (Meningokok) a Typhim Vi® (Břišní tifus). Obzvláště břišní Tifus mi moc nesedl a všechny vakcíny kromě Twinrixu® jsou jen dočasné, takže bych už do všech asi nešel.

Můj očkovací průkaz

Můj očkovací průkaz

Jsou cestovatelé, kteří očkování úplně odmítají a potom doktoři v očkovacích centrech, kteří samozřejmě všechno doporučují. Přikláním se spíše k doktorům. Myslím, že Twinrix® je věc, kterou by měl mít každý i když necestuje a vakcínu proti Vzteklině, Meningokokovi či Břišnímu Tifu nechám na vaší zdravé úvaze. Na ty nejrozšířenější nemoci – horečku Dengue a Malárii dnes ještě bohužel vakcína není.

Jaký na to máte názor? A nechali byste se v zájmu vědy dobrovolně nakazit Malárií?

Chlapík, co se nechal nakazit Malárií: http://imgur.com/gallery/kHaMN
Článek na BBC: http://www.bbc.com/news/health-33641939

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..